22 Haz 2010

Meryl & Meryl

Favori aktris listemde bir numara olan Meryl Streep'in ne zamandır izlemek istediğim iki filmini birden izlemenin sevincini yaşıyorum. Şöyle güzel bir film keyfi yapmayalı uzun zaman olmuştu, bir de işin içinde Meryl Streep olunca ohh kendimden geçtim. İlk olarak "It's Complicated" izlendi. Her şeyden önce filmin görüntülerine, renk ve mekan seçimlerine bayıldığımı belirtmek istiyorum. Yaz akşamı tatlı tatlı esen rüzgar etkisi yarattı bu film resmen.


Filmin konusuna gelecek olursak; yıllar önce boşanmış olan Jane ve Jake, oğullarının mezuniyet töreninde yeniden bir araya gelirler ve beklenmedik bir şekilde yeniden aralarında kıvılcımlar çakmaya başlar. Geçen yıllar içinde başarılı bir pastahane sahibi olan Jane, evli bir erkek olan eski kocasının ilgisine karşı koymaya çalışsa da merakına yenilir ve bu sefer kendisinin öteki kadın olduğu karmaşık bir ilişkinin içine düşer. Bir yanda Jake'in yeni eşi diğer yanda mimarının Jane'e olan ilgisi durumu iyice arapsaçına çevirir. Olayların çözümlenmesini izlerken gelişen olaylar, karakterlerin düştüğü komik durumlar gerçekten eğlendiriciydi. Boşanmış ya da ayrılmış çiftlerin kafasını kurcalayan bazı sorulara cevap niteliğinde bir film olarak da dikkat çeken bir film.

Gelelim ikinci filmimiz olan Julie & Julia'ya. Farklı zamanlarda geçen iki gerçek hikayeden oluşan bu film Amerika'ya Fransız yemeklerini tanıtan Julia Child ve yazar olma hayallerini bir kenara koyarak hayat mücadelesinde kaybolan Julie Powell'ın yollarının yemek ekseninde kesişmesinden yola çıkıyor. Kendisine bir blog açmak isteyen Julie blogunun içeriği olarak hayranı olduğu Julia Child'ın 524 yemek tarifini 365 günde bitirmeyi hedefleyerek kendine bir amaç ediniyor.


Bu hedef uğruna girdiği çaba, uykusuz geceler, hayalkırıklıkları ve tüm bu duygusal gelgitlerin kocasıyla olan ilişkisine yansımalarını izlerken blogger olmanın getrdiği sorumluluk ve endişelerin evrenselliği gözümüze çarpmakta. Ben filmin daha çok 1949'da geçen Julia Child'ın hikayesinin anlatıldığı kısmıyla ilgilendim. Yemek bloglarını okurken sürekli karşıma çıkan bu ismin ardındaki gerçekleri öğrenmeyi hep istiyordum. Meryl Streep gerçekten de Julia Child'in bire bir kopyası olmuş, izlerken Meryl Streep olduğunu unutturacak derecede muhteşem bir oyunculuk sergiliyor. Bu arada yemek yapmaya olan ilgim bu filmle bir seviye daha yükseldi, yakında bir blog da bu tutku için açarsam şaşmam.

İki film bile kesmedi, Meryl Streep izlemeye doyamıyorum. İşin ilginç yanı bu sabah bir arkadaşım sosyal paylaşım sitesinde Meryl Streep'in Columbia Üniversitesi 2010 diploma töreni konuşmasını paylaşmış. Bir heves izledikten sonra bir şeyler araştırmak için imdb'yi açtığımda bir de baktım ki doğum günü köşesinde Meryl Streep! Eh bu kadarı da fazla diye düşünsem de gerçekten her şeyin bu kadar üst üste gelmesine hayret ettim. Sesimi burdan duyması imkansız olsa da imkansız diye bir şey yoktur diyorum ve...

Mutlu yıllar Meryl! Umarım daha uzun yıllar seni izlemeye devam ederiz ve yeteneğine hayran kalırız.

Hiç yorum yok:

Related Posts with Thumbnails